16 Ekim 2019 Çarşamba 08:01:38

telephone

90 232 262 99 88

printer add

90 232 262 99 40

email

Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

Prev Next

Nasır açıkladı: İTO başkınlığına neden aday?

Nasır açıkladı: İTO başkınlığına neden aday?
15 Şubat 2013 Cuma 11:08
Egepol Hastanesi Kurucusu ve İzmir Ticaret Odası Başkan Adayı Necip Nasır, İzmir ekonomisinin gelişmesi için öncelikle potansiyele sahip sektörlere ağırlık verilmesi gerektiğini kaydederek, sağlık turizminin bu sektörlerin başında geldiğini belirtti ve ‘ İTO adaylığımın nedenlerinden biri bu potansiyeli gerektiği anlamda kullanabilmek’ dedi.

İZMİR - Sağlık Bakanlığı verilerine göre Türkiye’ye 2015 yılında 500 bin yabancı hastanın gelmesinin ve sağlık turizminde 7 milyar dolarlık bir hacme ulaşılmasının öngörüldüğünü söyleyen Necip Nasır, “2023 yılında ise 2 milyon yabancı hastadan 20 milyar dolar gelir bekliyoruz.Bu bağlamda, kentimizin bu pazardan daha büyük bir pay alabilmesi için sağlık turizminin çok boyutlu ele alınması gerekiyor” dedi.

Sağlık turizminin, sadece yurtdışı hastaların İzmir’deki hastanelerde tedavisi olması anlamına gelmediğini hatırlatan Nasır, “Hastanelerdeki tedavinin yanı sıra; yaşlı ve engelli turizmi; ileri yaş turizmi, yaşlı bakımı hizmetleri, klinik otelde rehabilitasyon hizmetleri, engelliler için özel bakım ve gezi turları ayrıca termal turizm; kaplıca tedavileri ve fizyoterapiler, talossoterapiler, hidroterapi ve egzersizler, balneoterapi ve peloidoterapi, klimaterapi içeren kaplıca ve spa merkezleriyle, nüfusu giderek yaşlanan Avrupa ülkelerinin tercih ettiği şehir olmalıyız. Pekçok sektörde çarpan etkisini yaratacak bu yapıyla, İzmir ticaretini hareketlendirecek bir vizyonu paylaşmalıyız” diye konuştu.

İzmir'in insan kaynağı bakımından Avrupa ile boy ölçüşecek bir zenginliğe sahip olduğunu da ifade eden Nasır, “Sağlıkta marka kent olmak için altyapı ve tanıtım çalışmalarını eşzamanlı yürütmeliyiz” dedi.

İzmir'in gelişiminin önünde hiçbir engel bulunmadığını belirten Necip Nasır şu ifadeleri kullandı: “Yeter ki kent ekonomisi iyi yönetilsin. Kurum ve kuruluşlar arasındaki eşgüdüm sağlanabilsin. İzmir, sağlık, termal, inanç turizmi, iklimi ve tarihi zenginlikleriyle önemli bir potansiyel taşıyor.

Bu potansiyeli gerektiği anlamda kullanabilmek için İzmir ekonomisine yön verebilen en önemli kurumlardan biri olan İTO Başkanlığına ekibimle birlikte aday oldum”

İTO BU SÜREÇTE AKTİF ROL OYNAMALI...
İzmir’in sağlık turizmindeki potansiyelinin iyi değerlendirmesinin önemine değinen Necip Nasır sözlerini şöyle sürdürdü: “Sağlık turizminde İzmir’in öne çıkmasının en önemli nedenleri, kentin iyi sağlık kuruluşları, iyi hekimleri ve iyi hizmet sunabilecek yapıda olmasıdır. Fiyat da bu konuda tabii ki önemli. Ancak, siz iyi hizmet sunmazsanız, daha uygun fiyatlı olduğunuz için bir yere kadar tercih edilirsiniz. Bizim, iklim, ulaşım, coğrafi konum, lojistik destek ve hizmet kalitesindeki üstünlüğümüzle adımızı bir referans haline getirmemiz gerekiyor. İzmir Ticaret Odası, bu eşgüdümü sağlayabilecek ve planlayabilecek en güçlü ve düzenli üst çatı kuruluşudur ve bu misyona uygun hareket içinde olmalıdır”

İZMIR, ÇEKİM MERKEZİ HALİNE GETİRİLMELİ...
Sağlık turizmi kapsamında tanıtım yapmak ve İzmir’i çekim merkezi haline getirmek için İZTO'nun
Sağlık Bakanlığı stratejileri doğrultusunda harekete geçmesi gerektiğini vurgulayan Nasır, yapılması gerekenleri de söyle sıraladı: “İzmir’in sağlık turizmindeki potansiyelinin uluslararası düzeyde tanıtımı için Ekonomi Bakanlığı ile işbirliği yapmalı. Sağlık turizminin ülkemize gelen yabancı turistlere tanıtımı için Kültür ve Turizm Bakanlığı ile ortak çalışmalar da yürütülmeli. Uluslararası katılımlı fuarlarda İzmir'de sağlık turizmine yönelik tanıtıcı programlar oluşturmalı. Uluslararası havacılık şirketleri ile İzmirde sağlık turizmini geliştirmek için ortak hareket edilmeli. Sağlık turizmi ve diğer turizm hizmetlerini entegre etmek ve sektörler arası sinerji oluşturmak için İTO bünyesinde sağlık turizmi çalışma grubu oluşturulmalıdır.

İZMİR, KURULACAK İLK SAĞLIK SERBEST BÖLGESİ İÇİN ADAY OLMALI...
Sağlık Serbest Bölgeleri kurulması yolunda bu yıl önemli kararlar alınacağını kaydeden Nasır, İzmir’in sahip olduğu doğal, tarihi kültürel zenginliklerinin yanı sıra ve belki de en önemli zenginliği olan yetiştirdiği genç beyinleri İstanbul’a kaçırmasına engel olacak bir hamle olarak, kurulacak ilk sağlık serbest bölgesine aday olması ve bunun sözünü alması gerektiğini dile getirdi.

Sağlık hizmetinin pekçok kalifiye işgücünü bir arada barındırdığını belirten Necip Nasır, “Başta doktor, dişhekimi, eczacı ve hemşire olmak üzere 20’nin üzerinde branştaki sağlık meslek mensubunun yanı sıra; hemen her dalda mühendisler, sağlık hukukcuları, mimarlar, otelcilik, transfer şirketlerinin kuruluşu ve personel istihdamı gerekmektedir. Çünkü sağlık, emek ve teknoloji yoğun bir sektördür. İzmir’de açılacak sağlık serbest bölgesinde; hastane, rehabilitasyon merkezi, sağlık kuruluşları, termal turizm tesisleri, yaşlı tatil köyü (Hastane, Hobi Bahçeleri, Yürüyüş Parkurları, Sosyal Tesisler, Spor Alanları Bulunan Köyler), sağlıklı yaşam merkezleri, sağlık teknokentleri, ar-ge merkezleriyle şehrimizin ticareti ivme kazanacaktır” ifadesini kullandı.

ASIL HEDEF İZMİR’İ SAĞLIK BAŞKENTİ YAPMAK OLMALIDIR
EXPO 2020 sürecinde İzmir'in sağlık temasıyla aday olduğunu ve bu süreçle birlikte ana hedefin İzmir'i Sağlık Turizmini istenilen düzeye ulaştırmak olması gerektiğini, bunun da İzmir'in sağlık turizminde dünya başkenti olmasını sağlayacağını belirten İZTO Başkan Adayı Necip Nasır, “Önemli olan İZTO'nun sağlık sektörü ile hedef pazardaki ülkeler arasında oluşturacağı bağlantı ve ilişkileri yönlendirebilmesi ve düzenleyebilmesidir. İzmir'i sağlık turizminde cazibe merkezi yapmak, hem kent, hem Ege Bölgesi, hem de Türkiye için önemli ve sürekli bir katma değer sağlayacaktır” diye konuştu.

SAĞLIK TURIZMİNDE POTANSİYELİMİZİN FARKINA VARALIM...
Sağlık turizminin çok kapsamlı bir konu olduğunu, ulaşım, hizmet, konaklama, teknik ekipman, personel, tanıtım, güvenlik, sosyal olanaklar gibi birçok unsurun aynı anda sunulması gerektiğinin altını çizen Nasır, tıbbi ve medikal cihaz üretiminin ise başlı başına bir sektör konumuna geldiğini, bu konuyla ilgili de İZTO'nun yerli üreticilere gerekli yönlendirme ve destekleyici çalışmalar yapması gerektiğini vurguladı.
Ekonomi Bakanlığı'nın sağlık turizmine yönelik teşvik paketi kapsamında sağlanan bin dolarlık ödenek ve ulaşım desteğinin çok önemli olduğunu da belirten Necip Nasır, Bakanlığın bu desteklerinden, gurbetçi vatandaşlarımızın da yararlanabilmesinin yolunun açılmasının, İzmir’i sağlık turizminde bir adım öne taşıyacağını söyledi.

MÜFED' de Yeni Başkan İsma…

MÜFED' de Yeni Başkan İsmail KAHRAMAN

MÜFED'de bayrak değişimi MÜFED Başkanı Necip Nasır’ın AK Parti’den milletvekili...

MÜFED’de bayrak değişimi

MÜFED’de bayrak değişimi

İzmir inşaat sektörünün önemli sivil toplum kuruluşlarından Müteahhitler Federas...

Tapu Harcı Ve Kdv İndirimi…

Tapu Harcı Ve Kdv İndirimi Kalıcı Olsun” Temennisi

Maliye Bakanlığı’nın konut teslimlerinde uygulanan yüzde 18’lik KDV oranını, 31 ...

üye dernekler Gamiad İmder Nbg Tomiad Çimiad Bamad

camiad

mider